چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸
صفحه نخست / توسعه مهارتهای اکسل / امتیازدهی و رتبه بندی مشتریان با استفاده از فرمول Sumproduct

امتیازدهی و رتبه بندی مشتریان با استفاده از فرمول Sumproduct

چند سال پیش در شرکتی کار میکردم که حوزه فعالیت اونها در زمینه تولید و واردات لوازم لوکس و دکوراسیون منزل بود. شرکتی خانوادگی که بصورت کاملا سنتی اداره میشد. من هم تازه کار بودم و آشنایی چندانی با اکسل و البته هیچ چیز 🙂 نداشتم. خوب یادم هست که یکی از دوستان کاربلد و حرفه ای من به اسم حامد توانسته بود در مدت کوتاهی تاثیر زیادی در کسب و کار داشته باشه. کارهای زیادی انجام شده بود و پروژه های زیادی در دست انجام بود. یک روز صحبت از این شد که حالا وقتشه بفهمیم کدام مشتریهای ما رتبه A و کدام مشتریهای ما رتبه D دارند. تعداد مشتریان هم به ۳۰۰ مغازه دار در سطح کشور می رسید. حامد یک حرکت فوق العاده اما خیلی سریع انجام داد. از اون زمان شاید شش سالی میگذره ولی انقدر روی من تاثیر گذاشت که هنوز لحظه به لحظه اون روز توی خاطرم هست.

بیایید مساله رو با هم ببینیم و در ادامه راه حل سریع و موثر حامد رو با هم مرور کنیم.

فرض کنید میخواستیم مشتریان مان را بر اساس یکسری شاخصها امتیازدهی و رتبه بندی کنیم. جدول زیر را تهیه کردیم:

Advanced Excel Formulas-Sumproduct 3-Excelmand-www.iskills.ir

 

همونطور که مشاهده می کنید شاخصهایی را تهیه کردیم و بر اساس اهمیت اونها ضریبی رو به هر کدوم از اونها اختصاص دادیم. اون زمان اگر به من میگفتند این کار رو میکردم:

Advanced Excel Formulas-Sumproduct 4-Excelmand-www.iskills.ir

 

کاری بسیار زمانبر و غیر معقول. اما دیدم حامد ظرف مدت کوتاهی با جواب برگشت! جا داشت چهره من رو می تونستید ببینید. خدا خدا میکردم تا فایل بدستم برسه ببینم معجزه حامد چی بوده. بله sumproduct بود. فقط ظرف مدت ۵ ثانیه تمام امتیازها رو حساب کرده بود. اما چطور؟

Advanced Excel Formulas-Sumproduct 5-Excelmand-www.iskills.ir

 

خیلی ساده! در ستون D از فرمول sumproduct استفاده کرده بود و در ستون کناری اون با استفاده از فرمول Lookup رتبه هر مشتری رو با توجه به امتیازش تعیین کرده بود. بله همین جا بود که چشمای من برق زد و اکسل رو دنبال کردم. خدا به حامد خیر و برکت بده. انشالا!

نکته ۱: چون قرار است ضرایب شاخصها برای تمام مشتریان ثابت باشد در نتیجه از علامت $ برای فریز کردن محدوده ضرایب استفاده کرده ایم.

نکته۲: فرمول lookup در اینجا بصورت آرایه ای نوشته شده است. یعنی در انتهای فرمول باید بجای Enter از Alt+Shift+Enter استفاده کنید.

۲ دیدگاه

  1. محمد جان عکس ها مشکل دارن نمایش داده نمیشن

    • امیر عزیز بله درست میفرمایید بعضی مواقع اینطور میشود اما الان اصلاح کردم. ممنون که اطلاع دادید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.