چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸

فرمولهای آرایه ای Array Formulas

فرمولهای آرایه ­ای(توابع آرایه ای) مبحث فوق العاده ای در اکسل هستند.ArrayFormulasPhotoindex-www.iskills.ie-Excel

کارهایی که با فرمولهای عادی نمی توانید انجام دهید همگی از طریق فرمولهای آرایه ای امکان پذیر هستند. مثلاً میدانیم که Vlookup امکان حرکت به چپ را ندارد. اما با نوشتن یک فرمول ترکیبی آرایه ای از Vlookup این کار امکان پذیر است.

بطور کلی فرمول نویسی آرایه‌ای که اصطلاح انگلیسی آن معادل Array formulas است، روشی از فرمول نویسی است که از طریق آن می‏‌توانید چندین فرمول و یا محاسبات فرمولی را بجای اینکه جداگانه بنویسید یکجا نوشته و جواب نهایی را یکجا ببینید.

مثلا تصور کنید جدولی مانند جدول روبرو داشته باشید.Advanced Excel Formulas-Sumproduct1-Excelmand-www.iskills.ir

در یک ستون تعداد محصولات فروش رفته و در ستون دیگر قیمت هر یک از محصولات. برای آنکه بدانیم در نهایت چه میزان فروش داشته ایم مجبود هستیم تعداد هر سطر را در قیمت آن ضرب کرده و در نهایت تمامی حاصلضرب ها را باهم جمع نماییم.  البته راه حل Sumproduct را همگی میشناسند هدف این است که در اینجا فرمول نویسی آرایه ای را آموزش دهیم.

 

 

 

 

Advanced Excel Formulas-Sumproduct 2-Excelmand-www.iskills.ir

بجای اینکار می توانید اینطور بنویسید:

{=SUM(C2:C9*D2:D9)}

خب این فرمول یعنی چه؟ بیایید مراحل کار را بررسی کنیم. در هر مرحله یک سلول از ستون تعداد را در سلول متناظرش در ستون مبلغ ضرب کرده و در نهایت همه اعداد را با هم جمع مینماییم. حالا در فرمول آرایه ای نیز همین کار را انجام دادیم. یعنی نوشتیم که برو و جمع ببند! چه چیزی را؟ حاصلضرب محدوده ستون C در محدوده ستون D. فراموش نکنید نیازی به گذاشتن {} در فرمول نیست. کافیست در نهایت بجای زدن Enter سه دکمه Ctrl+Shift+Enter را بصورت همزمان بزنید.

 مثالهایی از کاربرد فرمولهای آرایه ای در اکسل:

حرکت Vlookup به چپ

محاسبه مجموع ده فروش برتر ماه(بزودی)

پیدا کردن دومین فروش برتر ماه(بزودی)

چگونه می توان در Vlookup شرط تعیین کرد؟(بزودی)

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.