یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

فرمول Choose در اکسل

اگر میخواهید در اکسل حرفه ای باشید تابع Choose را یاد بگیرید. تابع Choose یکی از پرکاربردترین فرمولهای اکسل بشمار می آید. معمولا وقتی کارتان در اکسل پیش نمیرود پای این فرمول وسط کشیده میشود. اما این معجزه اکسل چیست و چگونه کار میکند؟

هرگاه پای انتخاب کردن از بین چند گزینه پیش کشیده میشود باید نیم نگاهی به فرمول Choose داشته باشید. تا کنون چند بار پیش آمده است که بخواهید با نوشتن چندین فرمول If انتخابهایتان را محدود کنید؟ تا کنون چندین بار پیش آمده است که باید نمودارهای بسیار زیادی را پرزنت کنید اما فضای محدودی برای آن داشته اید؟

استفاده از فرمول Choose بسیار ساده است:

=CHOOSE(Index_num, Value1, Value 2, Value 3 ,….)

یعنی بر اساس عددی که در اولین قسمت فرمول مشخص میشود یکی از Value های قسمتهای بعدی را می آورد. یعنی اگر عدد Index_num برابر با یک باشد Value 1 اگر ۲ باشد Value 2 و … را برمیگرداند.

مثال: فرض کنید میخواهید رتبه بندی مشتریان انجام دهید و بر اساس یکسری شاخصها، هر مشتری امتیازی نهایی را بدست آورده باشد. حال میخواهید بر اساس یک چارچوب از پیش تعیین شده و با توجه به امتیاز هر متری رتبه آن را مشخص نمایید.

فرض کنید چارچوب رتبه بندی مشتریان تان به این صورت است که اگر مشتری امتیاز ۱ بگیرد رتبه آن D اگر ۱۰ بگیرد رتبه آن A1 میشود. در حالت عادی ممکن است سراغ تابع IF بروید و چندین IF تودرتو بنویسید اما اینکار اشتباه است. فرمول بصورت زیر خواهد بود:

=CHOOSE(“Customer Score”,{1,2,3,4,5,6,7,8,9,10},{“D”,”C3″,”C2″,”C1″,”B3″,”B2″,”B1″,”A3″,”A2″,”A1″})

 

 

۱ دیدگاه

  1. salam.mishe file excele tabe choose ro bezarid?

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.