چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸

معرفی فرمول VLOOKUP

یک کاربر حرفه ای اکسل باید بتواند فرمولهای کلیدی اکسل را بشناسد. VLOOKUP فرمولی بسیار پرکاربرد و شناخته شده برای کاربران حرفه ای اکسل است.

Vlookup واقعا چطور عمل میکند؟

بیایید با یک مثال کارکرد این فرمول را بررسی کنیم. فرض کنید جدولی شامل اطلاعات زیر را در دست داشته باشید. داده هایمان شامل میزان فروش محصولات مختلف در شهرهای مختلف است. میخواهیم با استفاده از فرمولVLOOKUP بفهمیم محصول شماره هفت چقدر فروش داشته است. همچنین فروش در شهر بوشهر چقدر بوده است. بله در یک نگاه براحتی میتوان فهمید اما اگر لیستی از  ۲۰۰۰۰ مشتری داشتید و میخواستید بدانید فلان مشتری در فلان ماه چقدر فروش داشته است باز هم بصورت چشمی جستجو میکردید؟

Advanced Excel Formulas-VLOOKUP-Excelmand-www.iskills.ir

سوال: در شهر بوشهر چقدر فروش داشته ایم؟

برای آنکه راحت تر بتوانیم محاسبات مان را انجام دهیم بهتر است همیشه محدوده داده هایتان را بصورت TABLE درآورید. برای اینکار فقط کافیست روی محدوده داده هایتان کلیک کنید و با استفاده از کلید میانبر Ctrl+T یا Ctrl+L یک جدول بسازید. همچنین می توانید به تب Insert بروید و روی Table کلیک کنید. نام جدول را SALESTABLE قرار دادیم.

اجازه بدهید نگاهی به فرمول داشته باشیم:

=VLOOKUP(“Boushehr”;SALESTABLE[[Region]:[Sales]];2;0)

خب وقت آن رسیده است که  فرمول Vlookup را با هم مرور کنیم:

lookup_value: Boushehr => خب میخواهیم بدانیم بوشهر چقدر فروش داشته است پس باید اول بوشهر را پیدا کنیم

Table_array: SALESTABLE[[Region]:[Sales]] =>

حالا باید مشخص کنیم بوشهر را در کجا پیدا کنیم. پس محدوده ای که شامل شهر بوشهر و دیتاهای فروش است را انتخاب میکنیم. خودبخود فرمول SALESTABLE[[Region]:[Sales]] را مینویسد. چرا؟ چونکه محدوده مان را Table کرده ایم اینطوری است وگرنه C6;D15 در فرمول درج میشد.

col-Index_num: 2 =>

یعنی در محدوده ای که در قسمت قبل مشخص کردیم و شامل دو ستون منطقه و میزان فروش میشد برو و در دومین ستون عدد متناظر بوشهر را بیاور

Range_lookup: 0 یا FALSE =>

وقتی در حال نوشتن فرمول هستید و به قسمت آخر میرسید خودبخود لیستی باز میشود و از شما میخواهد یکی را انتخاب کنید: آن لیست به این صورت است:

Advanced Excel Formulas-VLOOKUP3-Excelmand-www.iskills.ir

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید این لیست شامل TRUE – APPROXIMATE MATCH و FALSE – EXACT MATCH می باشد.

قسمت اول به این معنی است که فرمول VLOOKUP اگر دیتای مشابهی با آنچه جستجو میکنید پیدا کرد را بیاورد. مثلا دیتای شما بوشهر نباید باشهر، بوشهری یا … باشد. می توانید در فرمول هم روی TRUE کلیک کنید تا خودبخود به فرمول اضافه شود و یا بصورت دستی عدد یک را وارد کنید.

قسمت دوم به این معنی است که فرمول VLOOKUP دقیقا دیتایی را که میخواهید برایتان بیاورد. یعنی دقیقا کلمه بوشهر. می توانید در فرمول هم روی FALSE کلیک کنید تا خودبخود به فرمول اضافه شود و یا بصورت دستی عدد صفر را وارد کنید.

حالا که با فرمول VLOOKUP و نحوه فرمولنویسی آن آشنا شدیم بیایید سوال دوم را مطرح کنیم:

سوال: محصول شماره هفت چقدر فروش داشته است؟

جواب: =VLOOKUP(“Product 7”;SALESTABLE;3;0)

یعنی محصول شماره هفت را در جدول SALESTABLE بگرد و پیدا کن و دقیقا عدد متناظرش در ستون سوم همان جدول را بیاور.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.