چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸

معرفی معجزه Index-Match

هیچ بحثی نیست که VLOOKUP فرمولی بسیار کاربردی و زیباست. اما این فرمول یک محدودیت بزرگ دارد. اینکه نمی تواند به سمت چپ حرکت کند.

اجازه بدید توضیح بدهم. فرض کنید داده های مانند جدول زیر داشته باشید. حالا میخواهید بفهمید چه کسی ۲۱۳۳ میلیون ریال فروش خالص داشته است؟ هیچ راهی نیست که از طریق آن بتوانید از VLOOKUP  استفاده کنید. چراکه از ستون فروش خالص نمی توانید به چپ حرکت کنید. پس باید چکار کرد؟

Index-Match Formula-www.iskills.ir-sampledata-excel

 

یکی از ساده ترین راه ها این است که جای ستونهای داده ها راعوض کنیم. اما اگر خواستید دفعه بعد سود و زیان را پیدا کنید چکار می کنید؟ باز جابجا می کنید؟!

راه ­حل

راه ­حل استفاده از ترکیب فرمولهای Index و Match می باشد. (البته از ترکیب فرمولهای Offset و Match هم میتوان استفاده کرد).

اما این ترکیب چطور کار میکند؟

=INDEX(محدوده دیتایی که  جواب نهایی در آن قرار دارد;Match(صفر;محدوده ای که آن داده در آن قرار دارد; داده ای که میخواهید دنبال آن بگردید))

مثلا در اینجا خواهیم داشت:

=INDEX(B3:B8;MATCH(2133;D3:D8;0))

یعنی میخواهید بدانید چه کسی فروش خالص به ارزش ۲۱۳۳  داشته است؟ پس ستونی را که می خواهید نتیجه اش آورده شود را انتخاب میکنید در اینجا B3:B8 خب حالا باید جای ۲۱۳۳ را در ستونی که وجود دارد پیدا کند و معادل آن را در ستون B بیاورد. پس ۲۱۳۳ را در ستون D جستجو میکنیم و در نهایت عدد ۰ برای اینست که دقیقاً  داده ای که مد نظر داریم را برایمان بیاورد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.