یکشنبه 12 تیر 1401
صفحه نخست / توسعه مهارتهای اکسل / Pivot Tabel & Pivot Reporting / اسلایسر(Slicer) در اکسل چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلایسر(Slicer) در اکسل چیست و چه کاربردی دارد؟

اسلایسر یکی از مهمترین ابزارهای اکسل می باشد که شما میتوانید از طریق اسلایسر فیلترینگ داینامیک انجام دهید و در نتیجه گزارشات حرفه ای و داینامیک بسازید.

اسلایسر چیست؟

اسلایسر در واقع یک ابزار فیلتر نمایش است. با استفاده از اسلایسر می توانید Pivot table و یا Pivot chart و یا table هایتان را با کلیک بر روی دکمه های موجود در اسلایسر فیلتر کنید.

 

چطور می توان اسلایسر ایجاد کرد؟

برای ایجاد اسلایسر کافیست دیتاهایتان را به Table و یا Pivot table تبدیل کنید و از راه های زیر اسلایسر بسازید:

  1. به تب Insert بروید و روی Slicer کلیک نمایید.

۲٫ زمانیکه Table می سازید تب کمکی بنام Design در منوی Pivot Tools نمایش داده میشود که از طریق آن نیز می توانید اسلایسر را پیدا کنید.

۳٫ زمانیکه Pivot table می سازید تب کمکی بنام Analyze در منوی Pivottable Tools نمایش داده میشود که از طریق آن نیز می توانید اسلایسر را پیدا کنید.

۴٫ همچنین می توانید از طریق راست کلیک روی هر فیلد موجود در Pivot Table Feilds و انتخاب گزینه Add as Slicer نیز اسلایسر همان فیلد را ایجاد کنید.

شما میتوانید به تعداد سر ستونهای موجود در محدوده انتخابی تان اسلایسر ایجاد کنید.

در نتیجه به تعداد انتخابهایی که مانند تصویر بالا انجام میدهیم اسلایسر خواهیم داشت.

گزارشات داینامیک و حرفه ای در اکسل با اسلایسر

آیا می توانیم همزمان چند اسلایسر داشته باشیم و با انتخاب یک اسلایسر مابقی اسلایسرها نیز فیلتر شوند؟ بله اکسل بطور اتوماتیک این قابلیت را در اختیار شما میگذارد. مانند آنچه در \اراگراف قبلی دیده اید.

آیا می توانیم چند اسلایسر و چند پیوت تیبل مرتبط با هم داشته باشیم؟

بله می توان از یک مجموعه دیتا چندین پیوت تیبل ایجاد کرد و از طریق اسلایسر این پیوت ها را به هم متصل کرد طوریکه با انجام انتخاب در یکی از اسلایسر بر روی همه پیوت تیبل ها فیلتر همزمان اعمال میشود و این یعنی با همین تکنیک می توانید گزارشات حرفه ای بسازید.

کمی بیشتر فکر کنیم فقط کافیست از یکی از پیوت تیبل ها یک پیوت چارت Pivot Chart بسازید آنوقت نمودارهای داینامیک نیز خواهید داشت. مانند آنچه در ابتدای این مطلب دیده اید.

گامهای زیر را انجام دهید:

  1. از دیتاهایتان چند پیوت بسازید. ساخت پیوت ها به این بستگی دارد که شما بدنبال نمایش چه شاخصها یا روندهایی هستید. فرض کنید دیتاهایتان شامل فروش ماهانه دو گروه محصول A و B می باشد و در هر گروه محصول چهار محصول A1 تاA4 و B1 تا B4 می باشد. حال دو پیوت تیبل می سازیم که یکی از آنها فروش ماهانه و یکی دیگر فروش هر محصول را نشان میدهد. و عملا گروه محصول را در گزارشات نداریم.

۲٫ از گروه محصول اسلایسر بسازید.

3. حالا از یکی از پیوت تیبلها یک Pivot Chart بسازید. مثلا از پیوت ماهانه یک نمودار روند بسازید:
4. حالا می بایست اسلایسر گروه محصول را به هر دو پیوت کانکت کنید. برای اینکار دو راه وجود دارد:

اول اینکه روی اسلایسر کلیک راست کنید و Report Connection را بزنید.اسلایسر در اکسل

و راه دوم اینکه می توانید از منوی Slicer Tools و Option گزینه Report Connections را انتخاب کرده و در پنجره ای که باز میشود پیوت های مورد نظرتان را تیک بزنید. در اینجا ما دو پیوت تیبل داریم که هر دو را نیز تیک میزنیم. از این پس با هر انتخاب اسلایسر هر دو پیوت فیتر خواهند شد و نمودارهای ساخته شده از هر پیوت نیز بروز میشود.

در نتیجه گزارش ما به صورت زیر خواهد بود:

نمونه فایل دانلود اسلایسر در اکسل برای دریافت فایل و مطالعه بیشتر اینجا کلیک نمایید.

برای تنظیمات Design اسلایسر مانند انتخاب رنگ اسلایسر تعداد ستونهای نمایش فیلتر در اسلایسر و … می توانید از منوی Slicer Tools استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.