یکشنبه 12 تیر 1401
صفحه نخست / توسعه مهارتهای اکسل / محاسبات شرطی با استفاده از فرمول SUM

محاسبات شرطی با استفاده از فرمول SUM

همه ما می دانیم که فرمول SUMIF برای جمع بستن چندین داده با قید یک شرط بکار میرود. ما همانطور که می­دانید این فرمول محدودیتهای خاص خودش را دارد. یعنی فقط می توانیم یک شرط برای آن تعیین کنیم. از طرفی برای محاسبات مجموع با قید چند شرط نیز ار فرمول SUMIFS استفاده می کنیم. این دو فرمول بسیار کاربردی و شناخته شده ای هستند. اما در اینجا میخواهیم روشهای دیگر محاسبات شرطی را با شما در میان بگذاریم. فرض کنید جدول داده هایمان به شکل زیر باشد:Advanced Excel Formulas-Sumexample-CONDITIONAL-www.iskills.ir

 

فرض کنید میخواهیم بدانیم محصول شماره یک در منطقه تهران چقدر فروش داشته؟ قبل از این همین مساله را با فرمولهای SUMIF,SUMIFS و SUMPRODUCT هم حل نموده ایم اما در اینجا میخواهیم با فرمول SUM -که در واقع اصلا نمی تواند شرط بپذیرد- جمع شرطی محاسبه کنیم. بله درست متوجه شدید با SUM:

=SUM((D7:D16)*(B7:B16=G30)*(C7:C16=H30))

نکته در همینجاست. با استفاده از فرمولهای آرایه ای می توانید هر ناممکنی رو به ممکن تبدیل کنید.

اجازه بدهید فرمول رو باز کنیم:

SUM({127;139;164;153;111;98;147;123;135;118}*{TRUE;FALSE;FALSE;FALSE;TRUE;FALSE;FALSE;FALSE;FALSE;TRUE}*{TRUE;FALSE;FALSE;FALSE;TRUE;FALSE;FALSE;TRUE;FALSE;TRUE})

همانطور که مشاهده میکنید فرمول شامل سه قسمت است. قسمت اول که اعداد مرتبط با فروش را برمیگرداند. قسمت دوم و سوم نیز دو شرط دیگر را بررسی میکنند که اگر با شرط تهران و محصول یک برابر بود TRUE و در غیر اینصورت FALSE برمیگرداند. نتیجه نهایی نیز اینطور خواهد بود:

=SUM{127;0;0;0;111;0;0;0;0;118}=356


روشهای دیگر برای محاسبه این مثال:

محاسبات خاص و تریک های جالب با استفاده از فرمول sumifs

محاسبه مجموع فروش بین دو تاریخ مشخص

محاسبه مجموع فروش محصول شماره یک در شهرهایی که به حرف n ختم میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + سیزده =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.