یکشنبه 12 تیر 1401
صفحه نخست / توسعه مهارتهای اکسل / میانبرها، تریک ها و نکات به دردبخور اکسل / Text to Columns ابزاری فوق العاده اما فراموش شده

Text to Columns ابزاری فوق العاده اما فراموش شده

اگر بدنبال جداکردن قسمتهای مختلف یک سلول هستید و میخواهید از هر قسمت آن جداگانه استفاده کنید نگران نباشید. اکسل ابزاری فوق العاده در اختیار شما قرار داده است. کافیست به تب DATA سر بزنید و در منویData Tools نگاهی به Text to Columns بیندازید.

مهم نیست محتوای سلولتان ترکیبی از اعداد، متن و یا نماد و عملگرهای ریاضی باشد. براحتی میتوانید اینکار را انجام دهید.

فرض کنید در یک سلول نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس و یا شماره حساب کارکنان شرکت را دارید و میخواهید اسامی را از شماره ها جدا کنید.

شاید از با خودتان بگویید میتوانم از فرمول LEFT و یا RIGHT استفاده کنم اما محدودیت بزرگ این دو فرمول این است که از قبل باید برای آنها تعداد کاراکترها را مشخص کنید و لزوما ممکن است تمام اسامی یا شماره ها کاراکترهای مساوی نداشته باشند.

جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

حالا کافیه روی گزینه Finish کلیک کنید تا تمام محتواهایی که بین آنها Space وحود دارد را از هم جدا کند:

جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

اما فرض کنید میخواهید نام و نام خانوادگی باهم بیاید و فقط شماره ها جدا شوند برای اینکار بجای گزینه Finish باید Next را بزنید:

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید دو خط در قسمت Data Preview مشخص است. این خطها نشان دهنده مکان دو Space موجود در سلول است یکی فاصیه بین نام و نام خانوادگی و دومی فاصله بین نام خانوادگی و شماره. برای اینکه میخواهید نام و نام خانوادگی با هم بیاید باید خط اول را پک کنید. برای اینکار میتوانید روی خط اول دبل کلیک کنید.

نکته: اگر بخواهید محتوای سلول را به بخشهای بیشتری تقسیم کنید میتوانید هرجای متن را که خواستید در قسمت Preview کلیک نمایید. همچنین اگر بخواهید جای برش محتوا را تغییر دهید میتوانید با موس خطها را جابجا کنید.

جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

حالا روی Next کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید. در قسمت Destination باید مشخص کنید که محتواهای جدا شده در کجا قرار داده شود. در حالت پیش فرض روی همان ستونی است که محتوای اولیه وجود دارد و اگر finish را بزنید جایگزین متن اصلی میشود اما میتوانید مثلا سلول B1 را انتخاب کنید تا نام و نام خانوادگی را در ستون B و شماره را در ستون C قرا دهد.جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

در قسمت data format نیز میتوانید فرمت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

 

در نتیجه ترکیب مورد نظرمان اینچنین خواهد شد:

جداکردن محتوای یک سلول در اکسل-کاربرد text to columns

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 13 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.